Recomandarea Zilei

Zi de zi - e ceva special. Viata ta e monotona si trista!? Atunci aci ti-e locu`. Revino zilnic pentru discutii funny! Enjoy.... :))))))))

AcasaFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Darius are nevoie de ajutor!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
a21alex
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 04/08/2009
Varsta : 39
Localizare : HD

MesajSubiect: Darius are nevoie de ajutor!   Mier Aug 26, 2009 10:21 am

Un băieţel, în vârstă de cinci ani şi nouă luni, din Deva suferă de tetrapareză spastică, boală cu care a fost diagnosticat la doar şapte luni de viaţă. Din acea clipă, familia micuţului a început o luptă grea şi foarte costisitoare pentru a face din Darius un copil cât se poate de normal. Şansa de recuperare a băieţelului este un tratament, care trebuie urmat de cel puţin trei ori pe an, la o clinică de specialitate din Ucraina. Numai că o sesiune de recuperare, ce durează 12 zile, costă circa 3.600, sumă pe care familia lui Darius încearcă acum să o strângă.
Părinţii copilului au făcut tot posibilul ca lui Darius să nu îi lipsească nimic, i-au oferit totul pentru a-l face să simtă un copil normal în ciuda problemelor pe care le are. Băieţelul merge la grădiniţă, este sociabil, comunicativ şi, ca şi ceilalţi copii îşi doreşte să alerge şi să joace fotbal. Darius are şanse reale de recuperare dacă urmează în continuare şedinţele efectuate la clinica din Ucraina, însă familia micuţului nu îşi mai poate permite să plătească tratamentul. „La clinica internaţională de recuperare din Truskavets -Ucraina am fost prima dată în august anul trecut. Este o clinică specializată pentru copiii cu paralizie cerebrală unde am obţinut rezultate bune. Aici se aplică proceduri intensive de recuperare, iar copilul a răspuns foarte bine la tratament şi am constatat tonifierea musculaturii şi îmbunătăţirea echilibrului şi a reflexelor. Am fost apoi în decembrie 2008 şi în iunie 2009. Medicii de acolo ne-au recomandat reluarea şedinţelor la trei luni şi nu putem ignora această recomandare întrucât acest tratament instensiv este foarte eficient. Pentru un copil ca şi Darius, bolnav de paralizie spastică, timpul este un duşman nemilos, iar recuperarea medicală este singura metodă de tratament. Apelăm cu încredere şi speranţa la toţi oamenii cu suflet cu rugămintea să ne sprijiniţi financiar pentru continuarea tratamentului la clinica din Ucraina”, a spus Rodica Şuteu, mama băieţelului.

Persoanele care doresc să-l ajute pe Darius, o pot face printr-o donaţie în contul deschis la:
Raiffeisen Bank -Sucursala Deva
RO94 RZBR 0000 0600 0373 8827
Titular cont: Rodica Şuteu
Mai multe informaţii puteţi obţine direct de la mama băieţelului la numărul de telefon 0722.602.502
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.recomandarea-zilei.com

Darius are nevoie de ajutor!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8
» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna IV
» Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11
» Bijuterii din fimo
» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V